ciekawostki >>> strona główna

 

Fasola - co o niej wiemy?

Jak większość nasion, strączkowe: fasola, groch, ciecierzyca, soja i in. odznaczają się bogactwem składników odżywczych. Najpopularniejsza u nas fasola biała dostarcza w 100 g suchego ziarna 346 kcal, w tym dużo białka (więcej niż mięso), witamin (A, E i z grupy B), składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu, żelaza, siarki, fosforu. Białko zawarte w ziarnach fasoli jest jednak niepełnowartościowe i należy je łączyć z białkiem zwierzęcym. Nawet niewielki dodatek mięsa, jajek czy sera czyni posiłek w pełni wartościowym.

 

Nasiona strączkowych zawierają też inne cenne składniki pożywienia, które leczniczo wpływają na organizm. Gdy mowa o fasoli, warto pamiętać, że

Obecność błonnika pokarmowego wpływa na obniżenie cholesterolu we krwi. Amerykanie zbadali, że systematyczne jedzenie 85 g gotowanej fasoli dziennie obniża poziom cholesterolu o 10 proc. Fasola wskazana jest też przy diecie cukrzycowej, pomaga regulować poziom cukru we krwi.

Kwas foliowy zawarty w ziarnach uodparnia na choroby.

Mogą jeść fasolę wrzodowcy, bo wchłania nadmiar kwasu (zwłaszcza czerwona).

Powinniśmy jeść fasolę wszyscy przynajmniej raz w tygodniu, gdyż badania wykazują, że ma znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych.

Reguluje trawienie i zapobiega zaparciom, ale jest przeciwwskazana przy biegunkach i ma właściwości gazotwórcze, powodując dyskomfort, wzdęcia, kurcze.

Dodatek czosnku i imbiru zapobiega gromadzeniu się gazów. Również odpowiednie moczenie fasoli ma tu znaczenie: namoczyć przed gotowaniem, wypłukać, wsypać do wrzątku, gotować 3 min pod przykryciem, odstawić na 2 godz., odlać wodę, nalać nowej o temp. pokojowej i moczyć przez noc, wypłukać, zalać wodą i gotować 1-2 godziny.

Solić fasolę pod koniec przyrządzania, nie dodawać sody w celu przyspieszenia gotowania, gdyż powoduje rozkład witamin z grupy B i psuje smak.

 

 
 

[savoir-vivre] [ciekawostki][przepisy] [wpisz się do serwisu] [ciekawe strony][przewodnik][4hotele.pl]

agencja reklamowa Kraków - Yoho strona główna agencja reklamowa Kraków - Yoho

potrawy z grilla  tani nocleg Kraków  Wesela Kraków  Imprezy firmowe Kraków