ciekawostki >>> strona główna

 

Feng-Shui w kuchni

 

Już od IV wieku p.n.e. chińscy dietetycy znali pojęcie cukrzycy, jej szczegółowy opis i wiązali występowanie tej choroby ze sposobem odżywiania się ("Podręcznik Żółtego Cesarza"). W 200 roku n.e. lekarze znali choroby niedoboru powstałe w wyniku stosowania nieodpowiedniej diety - opisano je w "Usystematyzowanym skarbcu medycyny Chang Chi", zaś w 1330 roku w księdze "Zasady prawidłowego żywienia Hu Ssu Hui" wspomina się, iż wiele chorób można wyleczyć samą dietą. Jak widać tradycja chińska wyprzedziła o całe wieki kulturę zachodnią, w której dietetyka jako nauka rozwinęła się dopiero na przełomie wieku dwudziestego. Na czym opierała się wiedza chińskich lekarzy?


W Chinach I Ching i teoria równowagi yin i yang były odzewem na zamęt jaki zapanował w kraju ok. roku 500 p.n.e. Poczęto więc szukać powiązań i wzajemnych relacji pomiędzy człowiekiem a otoczeniem i koncentrować się na sobie w poszukiwaniu drogi przez chaos. Filozofia to ogarnęła każdy element przestrzeni zarówno duchowej jak i materialnej. Poszukiwanie siły życiowej oraz umiejętne jej pielęgnowanie stało się sensem samym w sobie, a rezultaty widoczne były w każdej sferze życia.


Feng shui to sztuka zagospodarowania przestrzeni oparta na założeniu, że szczęście przychodzi wtedy, gdy ludzie żyją w harmonii ze środowiskiem i ze swym wnętrzem. Analizując przepływy i przekształcenia się energii w przyrodzie podaje metody ich ukierunkowania. Zastosowanie nauki Feng-Shui pozwala na odnalezienie siły życiowej w każdym elemencie życia codziennego od wystroju wnętrz do pożywienia. Pomaga to poznać istotę własnej natury i równowagi yin-yang w danym momencie, a także udoskonalić zdolności kulinarne, a te maja niebagatelne znaczenie we wzmacnianiu chi oraz harmonizowaniu wszelkiej równowagi energetycznej. Odżywiając się zgodnie z dobowymi przepływami energii yang i yin i dopasowując dietę do tego, czy trzeba działać, czy myśleć, czy być stanowczym, czy biernym, przyspieszyć czy zwolnić - osiąga się harmonię między wymaganiami stawianymi nam przez świat zewnętrzny i swymi własnymi potrzebami. 

[savoir-vivre] [ciekawostki][przepisy] [wpisz się do serwisu] [ciekawe strony][przewodnik][4hotele.pl]

agencja reklamowa Kraków - Yoho strona główna agencja reklamowa Kraków - Yoho

potrawy z grilla  tani nocleg Kraków  Wesela Kraków  Imprezy firmowe Kraków