okiem historyka >>>ciekawostki >>> strona główna

 

Kawa z doliny Paraiba

Ktoś kiedyś powiedział, że kawa to napój bogów. I nie wiele się mylił. Dla wielu z nas poranne parzenie kawy, to zajęcie, od którego zaczynamy każdy dzień. Bez kawy... świat byłby inny. W wielu przypadkach jej uprawa miała ogromny wpływ na dzieje państw i narodów. Kawa pochodzi z Afryki, ale wiele znakomitych gatunków powstało w Ameryce Południowej.

 

Brazylia- jeden z największych krajów tego regionu. Aż ciężko wyobrazić sobie, jaki wpływ wywarła na rozkwit tego państwa kawa. A jednak. Roślina ta została tam przywieziona w latach trzydziestych XIX wieku z Gujany francuskiej. Początkowo uprawiano ją w rejonie Pará, potem w Bahii. W latach trzydziestych kawa wysunęła się na pierwsze miejsce w brazylijskim eksporcie. Prawdziwą rewolucją było jednak rozpoczęcie uprawy kawy w stanie Rio de Janeiro, w dolinie rzeki Paraiba. Rozwój upraw w tym regionie był tak wielki, że w latach 1850-1880 dolina Paraiba stała się największym jej producentem na świecie. Znaczenie eksportu kawy miało ogromne konsekwencje gospodarcze i polityczne. To uprawiana tam kawa spowodowała, że cesarz Pedro II wybierał swoich urzędników wyłącznie wśród rodzin zamieszkujących ten region kraju. Producentom kawy nadawał dożywotnio tytuły kawalerów szlacheckich, co było wyróżnieniem najwyższej rangi państwowej!

 

Kawa z doliny Paraiba spowodowała, że wzrost dochodów w Brazylii był większy niż w Stanach Zjednoczonych.

Kawę produkowano tam metodami tradycyjnymi, wykorzystując pracę niewolników. Ziemię oczyszczano przez wypalenie, a następnie sadzano rzędami drzewka. Teren był wielokrotnie odchwaszczany. Następnie niewolnicy zbierali kawę z drzew, suszyli, składali i łuskali. Do łuskania używano narzędzi zwanych łuszczarkami. Po tych czynnościach kawę transportowano w głąb kraju lub do portu w Rio de Janeiro. Stamtąd kawę dostarczano do innych zakątków świata. Pod koniec XIX wieku plantacje w dolinie upadają, a centrum uprawy kawy przenosi się do stanu Sao Paulo. Nigdy jednak kawa nie będzie miała tak ogromnego znaczenia w historii Brazylii. Ważny jest też fakt, że wraz z upadkiem plantacji w dolinie Paraiba w Brazylii, upadło również cesarstwo.

Robert Luty

 

 
 

[savoir-vivre] [ciekawostki] [przepisy] [wpisz się do serwisu] [ciekawe strony] [przewodnik] [euroserwer]

Wesela Kraków  potrawy z grilla  noclegi Kraków  kursy rysunku