ciekawostki >>> strona główna

 

Kiedy wynaleziono lody?

Dokładnie nie wiadomo kiedy wynaleziono lody... ale na długo przed wynalezieniem lodówek. I oczywiście byli to chińczycy. Gdy Marco Polo odwiedził Chiny raczono się tam lodami owocowymizamrażanymi i przechowywanymi w naturalnym lodzie. Prawdopodobnie Chińczycy znali metodę wytwarzania lodów już od ósmego wieku p.n.e. Marco Polo przywiózł przepis do Włoch. Następni byli Hindusi i Turcy - oni też udoskonalali "przemysł lodów owocowych".

Lody śmietankowewymyślił francuz - kuchmistrz króla Anglii Karola I - pod koniec XVII stulecia. Ale czym byłyby lody bez rożka z wafelka? Jego powstanie zqwdzięczmy Amerykanom. Wafelek powstał przez przypadek. Podczas Targów Światowych w 1904 w w St. Louis pewien lodziarz, któremu zabrakło talerzyków, zaczął podawać mrożone specjały w rożkach - niestety z gazety. Wynalazek był bardzo praktyczny, ale niejadalny. Rożki waflowe były juz tylko kwestią czasu.

 

A co znaldziemy w lodach oprócz smietanki, mleczka i owoców? Bardzo często w lodach występują też glony! Jako tzw. stabilizator masy lodowej stosuje się karagen, galaretowatą substancję uzyskiwaną z plechowców (gatunek roślin zbudowanych z najprostrzych jednorodnych tkanek zwanych plechą) pólnocnoatlantyckich krasnorostów : chrząstnicy i gigartyny. Morski stabilizator stanowi zwykle 0,2 % masy lodów.

 

Czy wiecie, że kupując lody płacimy za powietrze!W trakcie produkcji spulchnia się lody pęcherzykami powietrza, aby nie były zbyt twarde. Wedle amerykańskich norm zawartość powietrza w loach nie powinna przekraczać pięćdziesięciu procent ich masy.


 
 

[savoir-vivre] [ciekawostki][przepisy] [wpisz się do serwisu] [ciekawe strony][przewodnik][4hotele.pl]

agencja reklamowa Kraków - Yoho strona główna agencja reklamowa Kraków - Yoho

last minute Kraków  domy seniora Kraków  tani nocleg Kraków  Bankiety Kraków  Wesela Kraków