H2O i dodatki>>> ciekawostki >>> strona główna

 

O szampanie prawie wszystkoCh a m p a g n e - to najszlachetniejsze francuski8e wino musujące, wynalezione w XVIIw., przez Dom Pérignon, piwniczego zakonu Benedyktynów w Haut-Villeras w Szampanii. Dopiero pod koniec wieku metoda produkcji szampana wyszła poza obręb klasztoru i rozprzestrzeniła się, początkowo na inne regiony aż poza granice kraju. W 1908r. rząd francuski przyjął dekret (nowelizowany w roku 1927), w którym to prawnie określono regiony Szampanii którym przysługuje prawo używania nazwy "Champagne" w stosunku do win musujących. Wina musujące produkowane metodą wtórnej fermentacji butelkowej w innych regionach mogą używać jedynie nazwy vin mousseux.


Proces produkcji szampana jest nieco skomplikowany. Do produkcji przeznacza się winogrona z różnych regionów Szampanii produkując z nich tzw. wina podstawowe, które to miesza się w odpowiednich proporcjach i rozlewa do butelek szampańskich dodając zaprawę drożdżowo-cukrową dla wzbudzenia wtórnej fermentacji. Butelkę zabezpiecza się korkiem oraz specjalną klamerką i odkłada na specjalne stojaki umieszczone w piwnicy.
Proces fermentacji wtórnej trwa zwykle około 2-3 lat, a po jego zakończeniu i osadzeniu się drożdży, każdą butelkę co 2 dni obraca się o 1/4 obrotu, potrząsa i stopniowo przestawia do pozycji pionowej korkiem w dół, tak by na nim osadził się równomiernie osad drożdżowy.


Dalszą czynnością jest zamrożenie osadu w tzw. "korek lodowy", a robi się to zmrażając szyjki butelek w temp. - 20oC w kąpieli solankowej. Następnie odpowiedni pracownik zajmuje się usunięciem "korka lodowego" - usuwa on klamerkę z korkiem roboczym, a ciśnienie wypycha "korek drożdżowy" z butelki. Do klarownego napoju w celu uzupełnienia butelki dodaje się wino musujące zaprawione syropem cukrowym, brandy oraz innymi mieszankami aromatycznymi które to dodatki nadają szampanowi odpowiedni typ i charakter. Butelkę ostatecznie korkuje się i zabezpiecza koszyczkiem drucianym i odkłada do leżakowania na jakieś 2 lata, po którym to okresie pozostaje już tylko naklejenie etykiety i obłożenie szyjki folią.

 

Podział szampanów ze względu na stopień musowania:

Grand Mousse- silnie musujący (4,5-5,0 atm)
Musseux- średnio musujący (4,0 - 4,5 atm)
Cremant- lekko musujący (4,0 atm)


typ francuski typ angielski typ niemiecki smak
BRUT
lub
NATURE
BRUT HERB całkowicie wytrawny
EXTRA SEC
lub
TRES SEC
EXTRA DRY GANZ TROCKEN
lub
EXTRA TROCKEN
bardzo wytrawny
SEC DRY TROCKEN wytrawny
DEMI SEC SEMI DRY HALBTROCKEN półwytrawny
GOUT
AMERICAN
TASTE AMERICAN
lub
AMERICAN FLAG
  smak "amerykański" nieco słodszy od półwytrawnego
DEMI DOÚX SEMI SWEET HALBSÜSS półsłodki
DOUX SWEET SÜSS słodki

 

Jeżeli szampan leżakuje dłużej - od 3 do 5 lat - oznacza się go na etykietach słowem millésime.
Korki szampańskie maja długość 5,5 cm oraz mają wypalone na dnie słowo "Champagne". Dodatkowo pokryte są parafiną , dla łatwiejszego ich wydobycia z butelek. Dla szampanów najlepszy okres na spożycie to 3-5 lat, gdyż po upływie 6 lat nieco tracą na swojej jakości. Zawartość alkoholu w tych winach waha się od 11 do 12.5 %.

 

 
 

[savoir-vivre] [ciekawostki] [przepisy] [wpisz się do serwisu] [ciekawe strony] [przewodnik] [euroserwer]

noclegi Kraków  przedszkole prywatne   Wesela Kraków  potrawy z grilla