ciekawostki >>> strona główna

 

Skąd się biorą strusie?Naukowcy przypuszczają iż struś wywodzi się z Azji. Przyjmuje się, że jego narodziny miały miejsce ok. 40-55 milionów lat temu. Struś ewoluował ok. 12 milionów lat temu (w Pliocenie) pojawiły się wielkie ptaki o wzroście ok. 4 m, które zajęły obszar od Europy po Mongolię i po Afrykę. W wyniku zmian ewolucyjnych i w wyniku doboru naturalnego pozostały tylko jednostki najbardziej przystosowane do panujących wtedy warunków. Ptaki stały się mniejsze i zwinniejsze, a zarazem szybsze. Dopiero przed ok. 2 milionami lat zaczęły upodabniać się do takich strusi, jakie znamy dzisiaj.

Między 5000 tyś., a 6000 tyś. lat temu strusie wkroczyły pod "ludzkie strzechy", czego dowody można znaleźć na obszarach dzisiejszej Sahary, która niegdyś była zalesioną i tętniącą życiem równiną z zielonymi pastwiskami - jakże inną od tej Sahary, którą znamy dzisiaj. Właśnie od tamtych czasów ludzie zaczęli utrwalać strusie na naskalnych rysunkach przedstawiających dzikie zwierzęta polujące na te szybkie ptaki.

 

Jak smakuje Struś?

Zaletą strusiny jest jej:

- niska kaloryczność,
- mała zawartość tłuszczu,
- niewielka zawartość cholesterolu - zbliżona do mięsa indyczego, a dużo mniejsza niż w wieprzowinie, baraninie, czy wołowinie,
- korzystny profil kwasów tłuszczowych,
- nie ustępuje poziomem białka wołowinie.

 

Strusina jest nieco mniej soczysta niż wołowina i zbliżona smakiem do dziczyzny. Jednak niektórzy twierdzą iż smakiem przypomina bardziej wołowinę niż mięso drobiu. Tak czy inaczej jest bardzo dobra, a przyrządza się ją prosto na wiele sposobów, często używana jest zamiast wołowiny. Nie należy zapominać, że podczas gotowania nie następuje ubytek masy mięsa, jak ma to miejsce np. w wołowinie. Podsumowując, pod względem zdrowotnym oraz smakowym, strusina jest produktem bardzo cennym i poszukiwanym.

 

Więcej informacji na temat strusiny na stronach www.strusie.com.pl

 

 
 

[savoir-vivre] [ciekawostki] [przepisy] [wpisz się do serwisu] [ciekawe strony] [przewodnik] [euroserwer]

tani nocleg Kraków  Wesela Kraków  Bankiety Kraków